SEO Yazıları Nasıl Yazılır? SEO Yazarlığı Nasıl Yapılır?

SEO Yazarlığı Nedir? Web Tasarım

SEO Nedir?

SEO, Search Engine Optimization yani arama motoru yapılandırması demektir. Bu arama motoru optimizasyonu gelişen internet dünyası ve bu internet dünyasındaki internet sitelerinin artması ile daha fazla önem kazanmıştır. SEO(Search Engine Optimization), artık günümüzde web sayfası yapmaktan çok daha zor olmakta ve bu zorluğun sebebinin çok fazla sayıda internet sitesi olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple bunun için seo yazıları hakkında detaylı bilgi vereceğim.

SEO Kriterleri Nedir ve Kim Belirler?

SEO Kriterlerini zamanla güncellenmekte iken yine de bazı özellikler her zaman aynı kalmış ve değişmemiştir. Yani SEO kriterleri madde madde verilmese de birçok arama motorunun sitelerde aradığı özelliğe göre yapılandırılmıştır. Bu da SEO kriterlerini arama motorlarının yazılım sistemine göre şekillendirildiğini söyleyebiliriz. Arama motorları her ne kadar birçok özelliğe baksa dahi bazı özellikler seo yazıları için her arama motorunda hem etkili hem de ortaktır. Birçok web tasarımcı ve seo ile ilgili çalışan kişiler bu kriterlere göre çalışma yapmaktadır.

SEO Kriterlerinden Bazıları

  • Özgünlük: Google, yahoo, bing gibi arama motorlarının aradığı en önemli seo kriterinin başında özgünlük gelmektedir. Bu kriterin önemli olma sebebi ise arama motorlarında gereksiz aynı bilginin çok fazla olmasıdır. Bu durumu bir kütüphanede aynı kitabın 5 bin tane bulunmasının gereksiz olduğu gibi düşünebilirsiniz. Bu sebeple tüm arama motorları özgün siteleri her zaman üst sıraya çıkarmaktadır.
  • Güncel İçerik: Bir siteniz var yazılarınız özgün ve arama motorlarına uygun olduğu kadar arama motorları blog, haber, magazin gibi sitelerde günlük ya da iki günde bir güncelleme durumuna bakmaktadır. Yani siteniz özgün olduğu kadar belirli zamanlarda içerik olarak güncel kalmalıdır. Eğer bir sitede günlük özgün yazılarınız var ise tüm arama motorlarında hızlı bir yükselişe geçtiğinizi görebilirsiniz. O sebeple web sitesi yapmaktan ziyade sitemizi güncel ve özgün tutmamız daha önemlidir diyebiliriz.
  • SEO Yazıları sorulara Cevap Verebilmeli: İnsanlar arama motorlarında kelime, ürün aradığı kadar da bazı sorulara cevap aradığını bilelim. Örneğin iyi bir seo yazarı nasıl olunur, seo yazıların özellikleri nedir dediğinde bu sayfaya ulaşıp bazı sorularına cevap vermesi önemlidir. Son zamanlarda seo yazarı kişiler bu sebeple içeriklerinde soru başlığı kullanarak altına gerekli açıklamayı yapmalıdır.

Evet içerik olarak çok fazla kriter olmasına rağmen biz en önemlilerini size kısaca açıkladık.

SEO Yazıları Nasıl Yazılır?

Bir site açtıktan sonra bu sitenin aramalarda ilk sıralarda çıkması için seo olarak optimize yapmak gerekmektedir. Bu optimize işleminde inanın ilk işlemi içerik oluşturmaktadır diyebilirim. Peki içeriklerimizde neler olacak ve olmazsa olmazlar nelerdir buna bakalım.

  • SEO Başlığı Dikkat Çekici ve Açıklayıcı Olmalı: SEO başlığı ne çok kısa ne çok uzun olmalıdır, yani “SEO” başlığı tam açıklayıcı olmaması sebebi ile tercih edilmez. Mesela “SEO Yazılar İle İlk Sıraya Çıkın” gibi bir başlık sitenizi gezinen bir kişi için etkili olacaktır.
  • SEO İçerikte soru ve cevaplı paragraflar kullanın: Biliyorsunuz ki paragraflar ayrı bir durum ve olayı açıklamada kullanılır fakat biz yazılarımız da bunun yerine soru ve altında o soruya ait cevap gibi paragraf kullanmamız bizim avantajımızadır. Detaylı bir bilgi veren makalelerde soru ve cevaplar okuyan kişi sıkılmadan istediği bilgiye ulaşmaktadır.
  • SEO içeriğe uygun görsel ve grafikler kullanmak: Yazılarımız her tür alandan olabileceği için eğer okuyan kişi için gerekli ise grafik ve resim eklemekten kaçınmayın. Çünkü bazı bilgileri sayfalarca açıklamak yerine bir görsel çok daha etkili olabilmektedir.
  • SEO Başlığına uygun içerik yazın: Yazılarınızda başlığı okuyarak giren kişi o başlığın cevabını o yazıda bulmak ister eğer konu dışına çıkarsanız ziyaretçilerin sitenizde kalma süresi kısalacaktır ve bu da biliyorsunuz SEO’da etkilidir.
  • Site içi linkler verin: Bir yazı yazdığınızda bu yazı ile ilgili diğer yazılarınız mevcut ise bu sayfalara link vererek web sitenizde bu konular hakkında bilgili olduğunuzu gösterebilirsiniz. Yani site içi linkler blog sayfalarında önemlidir.
  • Site meta açıklaması özgün olarak girin: Site meta açıklaması arama motorlarının ilk olarak baktığı verilerden biridir. Bu veriyi birçok site otomatik ilk paragrafı eklese de bazı sistemlerde özel alanlar vardır. Sizlerde meta açıklama kısmını içeriğinizi özetleyen kısa cümleleri virgül ile ayırarak oluşturun.
  • Etiket girin: Siteleriniz için anahtar olacak etiketlerden 5-6 adeti geçmeyecek etiketler girin.

SEO Yazarlığı Nasıl Yapılır?

SEO yazarlığı denilen bir meslek grubu ortaya çıktı diyebilirim. Çünkü birçok internet sitesi çıktı ve bu sitelere özgün içerik girecek yazarlara ihtiyaç duyulmaktadır. Peki seo yazarı olmak için neler bilmeliyiz.

Öncelikli olarak üstteki seo yazı bilgilerini bilmeli ve yazılarımızda bunları kullanmalıyız. Çünkü bir konuda bilginiz olsa dahi bu bilgiyi süslemek ve düzenli bir şekilde paylaşmak gerekmektedir.

SEO yazarlığı yapan kişilerin belirli konularda bilgili olma zorunluluğu vardır diyebilirim. Çünkü sitenize giren ziyaretçi aktardığınız bilgiye göre sizin bu işi bilip bilmediğinizi anlayacaktır. Yani yazıyı beğenirse siteyi gezinmeye devam edecek eğer beğenmezse sayfadan ayrılacaktır.

SEO yazarlığı yapan kişiler kendilerine birkaç kategori belirlemelidir. Bu kategoriler ile ilgili yazıları arşivleyerek gerektiğinde kullanabilir. Bu da editörlük yaptığı zamanlar işlerini kolaylaştıracaktır.

SEO Yazarlığı yapan kişilerin, Türkçeyi düzgün ve anlaşılır şekilde kullanması gerekmektedir. Dünya’nın her yerinden giren bir kişi aynı anlamı çıkarmalıdır.  Çünkü internet siteleri işyeri gibi zaman ve mekan sınırlaması yoktur. O sebeple global anlamda düşünerek kelime ve cümleleri oluşturmalısınız.

Evet elimden geldiğince bende sizlere bu bilgilerimi aktardım umarım faydalı olmuştur.

İçeriği Oyla
Yener BERKTAŞ