Öğretim Sistemi Dijitalleşiyor

Ana SayfaEğitim

Öğretim Sistemi Dijitalleşiyor

Bu yazımıza öğretimle başlayıp dijital ile bitireceğiz. Aslında her zaman yanlış kullanılan eğitim ve öğretim kavramlarını açıkladıktan sonra geleceği

Online Eğitimde LGS Sınavına Hazırlık

Bu yazımıza öğretimle başlayıp dijital ile bitireceğiz. Aslında her zaman yanlış kullanılan eğitim ve öğretim kavramlarını açıkladıktan sonra geleceğin neleri getireceği hakkında bilgiler vereceğim. Öncelikle öğretim bir kişi ya da öğrencinin bir konu hakkında bilgi kazanarak bu bilgiyi kullanabilme becerisidir. Fakat eğitim kavramı ise kısa süreli değil tam tersine bir ömür boyu sürecek bir süreci tarif eder. Günlük hayatta eğitim dijital olur mu, matematik bilgisayardan öğrenilir mi gibi ifadeler duyuyoruz. Fakat dikket ettiğiniz gibi eğitim ömür boyu süreceği için çok az bir kısmı dijital olur ve bu da genellikle öğretim üzerinedir.

Şimdi gelelim bu öğretim nerelerde ve nasıl kullanılır. İlk örneğimiz ülkemizde büyük problem olan matematik dersi üzerine olsun. Herkes çocuğunun iyi matematik bilmesini istiyor. Evet burada matematik bilmek öğretimdir yani öğretmen öğretim görevini üstlenir. Fakat öğrencinin bu matematiği nerede ve nasıl doğru kullanacağı eğitimdir. Örneğin bir öğrenciye matematik öğrettiğinizde bunu iş ve öğrencilikte iyi amaçla kullanıyorsa ya da kötü amaçla kullanıyor ise bu eğitimle ilgilidir. İşte bu sebeple öğretim kısa ve kolay iken eğitim uzun ve zor bir süreçtir.

Öncelikle bu yazıyı okuyan velilerim için şunu belirteyim eğitim ve öğretim yoğun bir şekilde okulda verilir. Ama öğretim kısmı okul dışında çok farklı anlamlarda olabilmektedir. İşte bu öğretim kavramlarını bugün açıklayalım.

Günümüz teknolojik aletleri ve internet geliştikçe öğrencinin bir şeyi öğreneceği kaynağı da artmıştır. Bir dersi anlamadın mı youtube kanalları var, soru mu çözmek istiyorsun uygulama ve web siteleri var. Evet dikkat ettiyseniz ansiklopediye bak kütüphaneye git demedik çünkü günümüzde en hızlı bilgi kaynağı internet. Fakat detaylı ve gerçek bilgi arıyorsanızda ilk uğrak yeriniz bir kütüphane olsun bunu da belirtelim. Günümüzdeki bu durum sonucu artık insanlar yakınlarındaki öğretmen, kitap gibi kaynaklar yerine daha kaliteli öğretmen ve yayınları internet sayesinde bulabilmektedir. Artık ekonomik maliyetlerin artması ve dijitalin buna alternatif olarak çok daha ucuz olması sebebi ile dersaneler, özel dersler giderek online web sitesi üzerinden gerçekleşmeye başlamıştır. Öğrenciler ve veliler zaten ekonomik olan bu süreçte en iyi ve kaliteli hizmeti online web siteleri üzerinden bulabilmektedir. Bu durum birçok veli tarafından adapte olamasa da artık günümüzde giderek öğretmenler bile online sisteme adapte olmuşlardır.

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Ayhan Türkmen 2 yıl önce

    Yener hocam yazını okudum. Eline sağlık. Sayfan da çok güzel. Başarılar diliyorum.