LGS 2022’ye Doğru Adım Adım

LGS 2022'ye Doğru MEB Testleri

LGS 2022’ye Doğru Adım Adım

Geçtiğimiz günlerde LGS sınavı yapıldı. Her sınav gibi LGS sınavı sonrası saman alevi gibi tartışmalar geldi geçti. Bir eğitimci olarak da tartışmalar ile ilgili birkaç soruyu cevaplayalım. Ayrıca LGS sınavından ders alarak 2022 LGS sınavında neler yapmamız gerektiğini konuşalım.

LGS’da sadece matematiğin zor olması doğru mu?

Sevgili öğrenciler ve veliler, bir sınavda sorular ve dağılımı ile ilgili bazı durumlar vardır. Birden çok dersi barındıran sınavlarda ne yazık ki tüm derslere eşit zorluk dağılımı uygulamak zor olabiliyor. Yine de LGS sınavlarında matematik zor denilmesi branş anlamında soru zorluk dağılımına bakılmalıdır. Örneğin 20 soruluk bir sınavda herkesin yapabileceği 5 adet, orta düzey öğrencilerin yapabileceği 10 soru ve iyi çalışmış öğrencinin yapabileceği 5 soru ile ideal bir sınav yapılabilir. Ama LGS’de bu oran tam uygulanmayarak matematik soruları zor olmuştur.

LGS’de Sözel kolay, Sayısal zor olması mantıklı mı?

Biliyorsunuz LGS Sınavı iki kademe ve bunlar sözel ve sayısal olarak iki kısma ayrılmıştır. Sözel derslerinde Türkçe, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve İngilizce bulunmaktadır. Bu sözel derslerindeki sorular genel anlamda kolaydı. Kolay bölümden sonra gelen matematik ve fen bilimleri dersi ise sözele göre oldukça dikkat istemektedir. Bu tür bir fark olması öğrencilerin dersler üzerindeki düşüncelerini olumsuz etkilemektedir. Tabiki de Fen lisesine giden bir öğrenci çok iyi matematik ve fen bilimleri bilmek zorunda, fakat okuduğunu anlama olan Türkçe’de o derece önemlidir. Bu sınavda matematik ve fen bilimleri derslerinin zor sorulması liseye az matematik ile gelen öğrencilerin daha çok sıkıntı yaşamasıdır. Aslında sınavda matematiği zor sormaları fen lisesinde zorluk çekmeyecek öğrenciyi seçmek adına denilebilir.

2022 LGS’de Matematik zor çıkar mı?

Zor çıkar demeyelim ama kolay çıkmayacağını yine söyleyelim. Matematik ülkemizin kanayan yarası ve fen lisesi gibi seçkin liselerde matematiği yapabilen öğrenciler istenmektedir. Bu sebeple bu sene matematik ya da fen bilimleri kolay çıkacak algısı kesinlikle yanlıştır. Bu yıl fen bilimleri bile geçen yıllara göre 2-3 adet seçici soru ile zorluğunu artırmıştır.

2021 LGS Adaletli miydi?

Sınavın adaletliliği ile Sınav öncesi adaletliliği karıştırmayalım. Sınavda herkese aynı sorular soruluyor ise sınav adaletinde bir sorun yok bana göre. Ama sınava hazırlanan öğrenciler arasında adaletsizlik şüphesiz vardır. Bu yıl pandemi etkisi ile okulların kapanıp, açılma durumuna göre öğrenciler zorluk yaşadı. Bu zorluğu takviye ders, özel kursla tamamlayan bir adım öne geçmiş iken bunları yapamayanlar geride kalmıştır. LGS sınavı değilde 5. Sınıftan itibaren derslerine düzenli çalışan başarılı öğrencilerin ekstra desteğe ihtiyaç duymadan sınavda istediklerini yapmışlardır.

2022 LGS Nasıl Çalışmalıyız?

  • 2021 yılında ders alarak çalışmalıyız. Yani pandemi var diye ya da farklı bir durum var diye LGS’de kolay sorular çıkmayacağını bilerek çalışalım.
  • Tüm derslere çalışalım ama sayısal derslere daha fazla önem verelim. Örnek vermek gerekirse haftada 4 saat Türkçe çalışıyor iseniz 12 saat Matematik çalışın, ya da 8 saat Fen Bilimleri dersine çalışın. Bu oran öğrencilerin sınavlardaki başarısına göre oranladık diyebilirim. Yoksa Fen Bilimleri öğretmeni olarak bana göre en önemli ders Türkçe’dir.
  • Çözemediğiniz soruları kesinlikle öğretmeninize çözdürerek hatanızı düzeltin. Yani hatalı sorunun şıkkına bakıp yanlış olduğunu görüp bir şey yapmamanız büyük hatadır.
  • Planlı çalışmaya çalışın ama bu planlar sert çizgiler ile olmasın. Bu konuda rehber öğretmenlerinizden destek alınız.
  • Sınav ve ders konusunda okuldaki öğretmenlerinize kulak verin interneti, haberleri, komşuyu, elalemi, arkadaşlarınıza kulak asmayın. Okuldaki öğretmenleriniz eğitim ve öğretim alanında devamlı size yardımcı olacak bilgi birikimine sahiptir bunu unutmayın.
  • İlk zamanlar çok deneme sınavı çözmeyin. Deneme yapmaktan öğrenmeye vakit kalmayanlar sıkıntı yaşar. 1 Ünite dersi sonra 2-3 tane deneme çözeyim derseniz büyük ihtimal moraliniz bozulacaktır. Bir dersin konusunu 1 gün dinleyip 2. Gün soru çözüp 3. Gün öğrendim diyemezsiniz. Öğrenme işi bu kadar kısa olmuyor ne yazık ki. O sebeple ilk dönem ayda 2 deneme sınavı bile size yeterli olacaktır.
  • Çok fazla soru bankası değil de düzenli ve yanlışları çözdürebileceğiniz kadar soru bankası alıp çözmeyi deneyin. Tüm yolcuları alan dolmuş gibi tıkış tıkış LGS’ye yol almanızı istemeyiz.

LGS etiketi

Yener Hoca Facebook

İçeriği Oyla
Yener BERKTAŞ