Hangi Grafik Yazılımını Kullanmalıyım?

Hangi grafik yazılımı Grafik

Grafik tasarımın giderek önem kazandığı günümüzde bu işte kendini geliştirmek isteyenlerin sorduğu birçok soru bulunmaktadır. Herkes bir program öğrenip bir şeyler yapmak istese de nereden başlayacağını bilmemektedir. Bu yazıda ülkemizde reklam ve ajans işleri ve yazılımlar hakkında bilgi vereceğim.

Hangi grafik yazılımı en iyisi?

En çok sorulan sorulardan biri bu onun için önce bundan başladım. En iyi diye bir program yok bunu bilin. Bu durumu birkaç örnek ile anlatacağım.

Örnek: Bir dijital baskı merkezinde çalışmaya başladınız grafik yazılımı olarak corel draw kullandınız, tasarımlarınızı baskıya gönderdiniz. Baskıya baktınız ve baskı daha sonra montajlandı ve ürününüzü gördünüz. Buradaki eksikleri ve hatalarınızı düzelttiniz giderek daha kaliteli ürünler çıkardınız. Eğer giderek tasarımlarınız güzelleşiyor ve uygulamada hakkını veriyor ise corel draw işinizi görmektedir. Bir süre sornra illustrator kullanan ama bir kere dahi baskı alıp yaptığı işi görmeyen kişilere kulak asmayınız. Ama bu illustrator kötü demek olmuyor. Bu sizin sektörünüz için bu daha iyi iş görüyor demektir.

Örnek 2: Bir dizgi firmasında çalışmaya başladınız indesign ve illustrator kullandınız dergi, kitap kataloglar yaptınız. Yaptığınız tasarımlar daha sonra baskı olarak elinize geldi ve hatalarınızı görerek yeni çalışmalarda kendinizi geliştirdiyseniz indesign illustrator sizin için en iyisidir. Daha sonra corel draw kullanan dijital baskıcı corel draw en iyisi diyebilir ama o da corel draw ile hiç dergi katalog yapmamıştır inanın.

Şimdi iki örneği incelediğinizde sektör yazılım olayı var ülkemizde. Yani hangi dijital baskı yerlerine giderseniz corel draw göreceksiniz. Hangi kitap, dergi, katalog yapan ajansa giderseniz illustratoru göreceksiniz. Siz hangi sektörde çalışacak iseniz o yazılımda kendinizi geliştirmelisiniz. Ülkemizde corel draw ile de dergi, katalog gibi ürünler yapan çok profesyonel grafikler varken, illustrator ile de profesyonel iş yapan grafikerler vardır.

Hangi sektör hangi grafik yazılımını kullanmaktadır?

Örneklerde ufak tefek bahsetsemde biraz daha detaylı anlatacağım. Bir işin tasarım ve baskı kısımlarını ayrı düşünmeliyiz. Örneğin corel draw, illustrator, photoshop, freehand, word ile bile tasarım yaparak pdf yapabiliyorsunuz. Bu pdf ile matbaa ya da dijital baskıda rahatlıkla kullanılabilir. O sebeple çalıştığınız sektöre göre işler değişmektedir. Şimdi elimden geldiğince sektörlere göre yazılımları açıklayayım.

Dijital Baskı: Eğer tabela, bilboard, branda, folyo gibi ürünler baskı alan bir yerde çalışmak istiyorsanız ülkemizde en çok corel draw kullanılmaktadır. Peki corel yerine illustrator kullansam olur mu derseniz olmaz diye bir şey yok. Fakat iş yerinde yıllardır arşivlenmiş corel draw dosyalarını görmezden gelemezsiniz. Yani 10 yıl önce yapılmış bir logo çalışmasını yine corelde açmak gerekebilir. O sebeple corel drawa aşina olmanız gerekmektedir.

Gazete, Dergi, Katalog Yapan Ajanslar: Bu gibi yerlerde iş biraz farklı çok eski gazeteler hala corel draw kullanıyorken yeni açılan ajanslarda daha çok adobenin ürünlerini görmekteyiz. Eğer bu tür tasarımlar yapmak istiyorsanız illustrator ve photoshop öğrenmenizi tavsiye ederim.

Fotoğrafçılık: Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ve bunları düzenleyip, baskı almak istiyorsanız adobe photoshop vazgeçilmeniz olacaktır. Bütün fotoğrafçılar photoshopu kullanmaktadır diyebilirim.

Dizgi merkezi: Dizgi merkezleri soru bankası, konu anlatımı kitaplar gibi eğitim öğretim ürünleri hazırlamaktadır. Bunlar indesign ve illustratoru senkronize olarak kullanmaktadır. Yani düzen kısmını indesign, resim şekil gibi vektörel kısmı illustrator ile halletmekteler.

Matbaalar, dijital baskı merkezleri: Matbaalar buradaki tüm sektörlerin göndermiş olduğu pdf dosyalarını kalıp haline getiren kodak preps gibi yazılımlar kullanmaktadır. Dijital baskı merkezinde a4 ya da a3 baskılar yapılmaktadır. Bu sebeple acrobat readerı iyi bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Tasarım alanında kendimi nasıl geliştirebilirim?

Bir sürü yazılım olmasına rağmen tasarım noktası kişinin kendisine kalmıştır. Bir sürü firma şunu bunu kullanıyor dedik ama bunların tasarımlarının mükemmel olduğu anlamına gelmiyor. Özellikle ülkemizde bir yazılımı öğrenince çok kaliteli ürünler çıkacağını düşünmek çok yanlıştır. Bu iş için işin mutfağına girmek şarttır. Yıllarca corel draw, illustrator kullanıpta bir kere bile baskıya giden ürününüz yok ise hangi renklerin güzel, uyumlu göründüğünü asla algılayamayacaksınız. O sebeple iş yazılımda değildir bunu bilin.

Basit bir örnek vermek gerekirse 15-20 metre uzaktan görünmesi istenen bir branda tasarımında nelere dikkat etmek gerektiğini ancak bu işi onlarca defa yaptıktan sonra öğrenebilirsiniz diyebilirim. Tasarımı corel drawla, illustratorla, freehandla yapmışsın kimsenin umrunda değil. Sadece bu yazılımlarda sizin aşinalığınız önemlidir gerisi boştur.Çünkü yaptığınız basılı ürünler sizin reklamınızdır ve kendinizi eleştirerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Tasarım alanında günümüzde birçok site çıktı biliyorsunuz ücretli ve ücretsiz olarak hazırlanmış el ilanı, broşür, kartvizit şablonlarını indirebiliyorsunuz. Eğer bu işte kendiniz geliştirmek istiyorsanız ilk zamanlar bunları asla kullanmayın kendiniz çizimler ve renkler ortaya çıkarın. Bir kartvizit hazırlayın ve bu kartvizin farklı font ve renklerde çeşitlendirerek kendiniz bakın ve uyumu farketmeye çalışın.

Grafik sektörü ile ilgili diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

İçeriği Oyla
Yener BERKTAŞ