Adobe İndesign Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır?

Ana SayfaGrafik

Adobe İndesign Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır?

İndesign adobe yazılımlarından biridir ve daha çok kitap, katalog, dergi gibi masaüstü yayıncılıkta kullanılan gelişmiş bir grafik dizgi programıdır.

Grafik Tasarımcılar İçin Resim Siteleri

İndesign adobe yazılımlarından biridir ve daha çok kitap, katalog, dergi gibi masaüstü yayıncılıkta kullanılan gelişmiş bir grafik dizgi programıdır. Adobe İndesign benzeri yazılımlar olsa dahi Adobe indesign yazılımının bazı artı avantajları ile çok kullanılmasını sağlamaktadır. Şimdi İndesignın özelliklerini inceleyelim.

İndesign hangi platformlarda çalışır?

Hiç şüphesiz ajans, reklam ve grafik sektörünün vazgeçilmezi olan apple ürünleri olan imac, macpro gibi bilgisayarlarda en iyi performansı göstermesi sebebi ile İndesign çok tercih edilmektedir. Windows bilgisayarlarda da indesign kullanılmasına rağmen windowsun fazla ram ve cpu harcama sonrası görevi sonlandırması sebebi ile İndesign kullanıcılarının çoğu apple bilgisayarları tercih etmektedir.

İndesign ile sadece kitap, dergi, katalog mu tasarlayabilirim?

İndesign sadece çok sayfalı ürünlerde olmasa da daha çok bu tarz ürünleri hazırlamak adına özelleşmiştir. Örneğin 16-20 sayfa gibi ürünleri corel draw, photoshop, illustrator, freehand gibi birçok programda tasarlayabilirsiniz fakat 500-1000 sayfa gibi çok yazılı ve resimli ürünler için indesign kullanmak şart olmaktadır.

İndesign çok sayfalı ürünlerde düzen ve hiyerarşi adına birçok aracı bulundurması sebebi ile daha çok bu alanda kullanılmaktadır. Aslında indesignı yazı ve görselleri birleştirdiğimiz bir görsel montaj programı olarak düşünebilirsiniz.

İndesignda İşimizi Kolaylaştıran Temel Etken Nedir?

İndesignda soru kitabı yaptığımızı düşünelim ve bu kitaplarda bir düzen ve hiyerarşinin olduğunu farkedersiniz. Örneğin soru numaralarının rengi, soru şıklarının rengi, üst zeminler gibi birçok şeyin standart olduğunu görmektesiniz. İşte indesign bu hiyerarşiyi sağlamakta ve istediğimiz zaman bunu en hızlı şekilde düzenlememize yaramaktadır.

Soru bankasının her sayfasında aynı görsel, yazı ya da veriyi göstermek istediğimizde ise master sayfalar ile birden çok sayfaya uygulama yapabilmemizi sağlar.

İndesign Hangi Programlarla Uyumludur?

İndesign adobenin photoshop ve illustrator yazılımları ile uyumlu olması sebebi ile eğer bu yazılımlar mevcut ise resim ve vektörel verilerde kolaylıkla ekleme ve düzenleme işlemini gerçekleştirebileceksiniz. Özellikle vektörel tasarımda çok fazla kullanılan İllustrator yazılımının İndesigna ekleme ve düzenleme işlemi sebebi ile iki yazılım ile beraber en kaliteli ürünleri oluşturabilirsiniz.

Şimdilik İndesign ile ilgili bu bilgileri vermişken ilerleyen zamanlarda farklı bilgileri sizlere vereceğim. Eğer dizgi konusunda bilgi almak istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0